Tüm gözler Türkiye’nin atacağı adımda: ABD’den gelen açıklama İsveç’in son umudu oldu

İsveç’in tersine Türkiye’nin taleplerini yerine getiren Finlandiya NATO’ya üye olurken İsveç’in bu tavrı değişmeye başladı.

İsveç sonunda terör örgütü destekçilerine mahpus cezası öngören yasaya onay verdi. 1 Haziran’da yürürlüğe girecek olan yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren yahut destekleyenlere en fazla 4 yıl mahpus cezası verilmenin önü açıldı.

Yasa ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç’in umutları ABD’den gelen açıklama ile canlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması için Türkiye’ye davette bulunarak, ‘Önümüzdeki haftalarda bu sürecin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz’ dedi.

Temmuz ayında Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak olan NATO Zirvesi’ne kadar ABD’nin bu mevzuda çalışmaya devam edeceğini açıklayan Blinken, İsveç’in NATO üyelinin onaylamak için vaktin geldiğini ve ilerlememek için hiçbir neden olmadığını ileri sürdü.

Türkiye değerli ve legal telaşlarını lisana getirdiğini ve İsveç ve Finlandiya’nın da bu kaygılara yönelik adımlar attığını belirten Blinken, ‘Önümüzdeki haftalarda bu sürecin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Olabileceğinden ve olması gerektiğinden kuşkumuz yok ve olmasını bekliyoruz’ dedi.

Blinken’in açıklamaları İsveç’in gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Dünya ise tabiri caizse Türkiye’nin atacağı adıma kilitlendi.

Ancak Stockholm’deki terör provokasyonu İsveç’in üyelik sürecini bir defa daha sorgulanır hale getirdi.

İsveç’in başşehri Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşları, parlamento binasının dış cephesine örgütü simgeleyen paçavranın görselini yansıttığı görüntüyü paylaştı.

Türkiye harekete geçti: Sorumluları yargılayın

Uluslararası Haber ajansları Ankara’nın bu terör provokasyonunun akabinde harekete geçtiğini ve sorumluların yargılanmasını talep ettiğini duyurdu.

Haberlerde Türkiye’nin bu durumu ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdiği ve kınadığı bilgisinin altı çizildi.

Yasa ile neler değişecek?

1 Haziran’da yürürlüğe girecek olan yasa ile ağırlaştırıcı nedenler olması halinde en az 2, en fazla 8 yıl mahpus cezası verilebilecek.

Ayrıca yasa ile terör örgütlerini finanse eden yahut destekleyen şahısları gözaltına alma ve yargılama konusunda da yetkileri genişleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir