‘Otizmli genç elma yerken öldü’ iddiasının yaşandığı özel bakımevi kapatıldı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Basında yer alan ve 20 Ekim’de İstanbul’da özel bir manisi bakım merkezinde bakım altında iken, yediği elmanın nefes borusuna kaçması sonucu ağır bakıma kaldırılan ve sonrasında vefat eden engelli bireyin mevti ile ilgili, kelam konusu kurumun ihmali olup olmadığının idari olarak soruşturması tamamlanıncaya kadar, özel engelli bakım merkezi ile ilgili olarak kapatılma süreci başlamış, vilayet müdürlüğümüze bu istikamette gerekli talimatlar verilmiştir.

Kurumda bakım altında olan engelliler İstanbul’da bulunan farklı bakım merkezlerine yerleştirilecek ve bakımlarında rastgele bir aksama yaşanmayacaktır.” denildi.

Engelli bakımevindeki ihmalle mevt savını DHA duyurmuştu. Sultanbeyli’de özel engelli bakım merkezinde, 20 Ekim Perşembe günü saat 15.00 sıralarında otizmli Oğuz Sercan Şevker (31) elma yerken nefessiz kaldı. Şevker’e birinci müdahale özel bakımevinde yapıldı. Oğuz Sercan Şevker akabinde hastaneye kaldırıldı. 12 gün ağır bakımda kalan Şevker hayatını kaybetti. Çocuklarının vefatında ihmal olduğunu öne süren aile cürüm duyurusunda bulundu. Özel bakımevi ise Şevker’in ağaçtan kopardığı elmayı yemesi sonucu nefessiz kaldığını belirtirken ihmal argümanlarını reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir