Milli muharip uçağı KAAN’ın lastikleri Petlas’tan

İSTANBUL (İGFA) – Savunma Sanayii Başkanlığı uyumunda Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen Türkiye’nin en değerli teknoloji projelerinden KAAN, birinci uçuşunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmişti. Türkiye’deki tek akredite uçak lastiği test merkezine sahip olan Petlas tarafından tasarlanan lastikler, KAAN platformunda kalkış-iniş testlerini muvaffakiyetle tamamladı.

AKO Küme bünyesinde faaliyet gösteren Petlas, Türkiye’nin savunma endüstrisinin ulusallaştırılmasına katkı sunmaya devam ediyor. Askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin gereksinimlerine yönelik özel vasıflı lastiklerin üstün standartlarda üretimini yapıyor. Savunma sanayi ve havacılık alanındaki stratejik projeler için lastik geliştirilmesini sağlıyor.

Hürkuş, Hürjet, Anka, Anka S, Aksungur, Bayraktar TB2 ve TB3, Akıncı ve insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma projelerinde kullanılan Petlas lastikleri, son olarak ulusal teknolojiyle geliştirilen en yeni ulusal muharip uçağı KAAN’da da tercih edildi.

Uçak lastiklerine memleketler arası birçok test metodunda test yapabilme kabiliyetine sahip Lastik Deney Laboratuvarı ile Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından Ulusal Akreditasyon Sertifikasına layık görülen Petlas’ın lastiklerinin kullanıldığı KAAN, birinci uçuşu ile tam not aldı.

“DIŞA BAĞIMLILIĞI EN AZA İNDİRİYORUZ”

Petlas lastiklerinin tabi tutuldukları testlerden muvaffakiyet ile geçerek savunma endüstrisi için kritik olan tüm kriterleri karşılamalarıyla ön plana çıktığını belirten AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi S. Safa Özcan, “Türkiye’nin 5’inci jenerasyon savaş uçağına sahip ülkeler ortasında yerini almasını sağlayan KAAN, birinci uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Petlas olarak, Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası pozisyonumuzla dışa bağımlılığı en aza indiren katkılarımızdan ötürü çok memnunuz. Hem metrekare hem de eser çeşitliliği olarak Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikamızda yalnızca askeri lastiklerimizle değil, binek araçlardan kamyonlara, otobüslerden yarış araçlarına ve traktörlerden iş makinelerine kadar neredeyse tüm araç çeşitleri için 80 farklı desen ve 2 bin 500’den fazla ebatta üstün nitelikli lastik üretiyoruz. Şu anda Türkiye’den en çok lastik ihraç eden lastik üreticisi pozisyonundayız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir