Kral 3. Charles, Rishi Sunak’ı İngiltere başbakanı olarak atadı

İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak, Kral 3. Charles’tan hükümeti kurma misyonunu aldı. İktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden 20 Ekim’de istifasını açıklayan Liz Truss, Başbakanlık Konutu 10 Numara önünde son kere ulusa sesleniş konuşmasının akabinde İngiltere Hükümdarı 3. Charles’a istifasını sundu.

Truss’ın akabinde Kral 3. Charles’la bir ortaya gelen Sunak, Kral’dan hükümeti kurma misyonunu aldı ve böylece resmen İngiltere’nin yeni başbakanı oldu.

Sunak, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 8 Eylül’de hayatını kaybetmesinin akabinde tahta geçen “Kral 3. Charles’ın hükümeti kurma misyonunu verdiği birinci başbakan” olarak da tarihe geçti.

NO:10 ÖNÜNDE BİRİNCİ AÇIKLAMA

Kral’dan vazifesi aldıktan sonra Başbakanlık Konutu önünde konuşan Sunak, “Truss, büyümeyi güzelleştirmek istemekle yanlış yapmadı, lakin kimi yanlışlar oldu. Kuvvetli kararlar vermemiz gerekecek. Yanlışları düzeltmeye artık başladık, gelecek jenerasyonları başa çıkmaları gereken borçla baş başa bırakmayacağız. Brexit fırsatlarının birçoklarını hayata geçirecek iktisat inşa edeceğiz. Her düzeyde profesyonellik ve hesap verebilirlik ortaya koyacağız. İnanç kazanılır ve ben sizin inancınızı kazanacağım. İtimadı tekrar tesis etmemiz gerektiğini anlıyorum, ben yılmam” dedi.

Seçim kampanyası sürecinde sıklıkla “vergi indirimleri” vaadini öne çıkaran Truss’ın, başbakanlık vazifesini devralmasının akabinde hükümet, 23 Eylül’de toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi kesintilerinin uygulanmasına hazırlanıldığını açıklamıştı.

Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği beklentilerini artırarak sterlinin sert paha kaybı yaşamasına neden olmuştu.

Ekonomik planlara yönelik sert tenkitlerin akabinde İngiliz hükümeti, yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçmişti.

Daha evvel pek çok sefer vergi indirim planının gerisinde duran Truss, 14 Ekim’de kamuoyu baskısına dayanamayarak Kwasi Kwarteng’i Maliye Bakanlığı görevinden alarak yerine Jeremy Hunt’ı getirmişti.

Ciddi piyasa oynaklığına neden olan “hatalar” için özür dilemesine rağmen Truss’un vazifede ne kadar kalacağı konusunda, İngiliz kamuoyunda tartışmalar çoktan başlamıştı.

İngiltere’de arka arda siyasi ve ekonomik çalkantıların yaşanmasının akabinde Başbakan Truss, 20 Ekim’de istifa ettiğini açıklamıştı.

Truss’ın yerini almak için çaba veren eski Maliye Bakanı Sunak, rakibi Penny Mordount’un kendisini desteklediğini belirterek dün liderlik yarışından çekilmesiyle tek aday olarak doğrudan partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin de yeni başbakanı olmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir