Jorge Jesus, Sevilla maçı sonrası Süper Lig’i yerin dibine soktu: Sportif gerçekliği yok

UEFA Avrupa Ligi son 16 tipi rövanş maçında Fenerbahçe, alanında Sevilla’yı 1-0 mağlup etti. Birinci maçı 2-0 kaybeden temsilcimiz turnuvaya veda ederken sarı-lacivertlilerin hocası Jorge Jesus müsabakanın akabinde çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

“BU LİGİN SPORTİF GERÇEKLİĞİ YOK”

Jorge Jesus yaptığı açıklamada, “Bizim Türkiye’de iki tane devam ettiğimiz yarış var. Hala inanıyoruz şampiyonluğa. Kupada da final oynayacağımıza ve kazanacağımıza inanıyoruz. Bu ligin sportif gerçekliği yok. Bu ligde maçlar alanda kazanılmıyor. Kim kazanırsa kazansın bunu söylüyorum.” dedi.

Jorge Jesus’un açıklamalarının devamı şöyle:

“GÜÇLÜ VE YETERLİ EKİBE KARŞI OYNADIK”

Takımımın göstermiş olduğu performanstan dolayı oyuncularımla gurur duyuyorum. Âlâ bir maç çıkardık lakin tipi geçemedik. Sevilla’daki dezavantajlı skoru bilakis çeviremedik. Bugün gösterdiğimiz performans, Avrupa Ligi’nin üst düzey gruplarının gösterdiği bir performanstı. Güçlü ve düzgün bir kadroya karşı oynadık. Üzgünüz. Futbolun bütün kalitesini alana yansıttık lakin maç istediğimiz üzere gitmedi, tıp atlayamadık.

“TARAFTARLARIMIZ RİTMİMİZİ BOZDU”

Taraftarların alana atmış olduğu hususlardan dolayı ritmimizin bozulduğu bir gerçek. Aslında Sevillalı oyuncular da bunu istiyordu. Mümkün olduğu kadar tempomuzu durdurmak istiyorlardı. Bunun için maç uzunluğu ellerinden geleni yaptılar. Taraftarlarımız da bu nedenle gerildiler elbette. Onların yapmış olduğu şey, Sevilla’ya yardım etti. Sevilla, ‘anti-futbol’ oynuyordu zati. Oyunu durdurmaya çalışıyorlardı. O dakikada hiçbir şey yapmalarına gerek kalmadı. Bizim taraftarlarımızın attığı unsurlar nedeniyle oyun durdu ve Sevilla’nın istediği oldu.

“GÜÇLÜ BİR OYUN SERGİLEDİK”

Bu sene en âlâ maçımızı oynadık. Ofansif manada çok dinamiktik. Çok konuma girdik. Kadro alanda hem toplu hem topsuz neler yapması gerektiğini biliyordu. Sevilla’nın girdiği 1 tane bile durum yoktu. Yalnızca duran toptan bir tehlikeleri vardı. Bugün 15 şutumuz vardı. Yüzde 65 topa sahip olduk. Güçlü bir oyun sergiledik. Biz çeşidi bugün değil, Sevilla’da kaybettik. İki maçta da konumları gole çeviremedik. Farkı yaratan bu oldu. İki maça da bakınca üstün olan taraf bizdik.

“4 DEVRENİN 3’ÜNDE BİZ İYİYDİK”

İlk oynadığımız maçta birinci yarıda üstün olan taraf bizdik, ikinci yarıda üstün olan onlardı. Bu sebeple 2 gol attılar. Bugün içinse Sampaoli’nin kelamlarına katılmıyorum. 2 yarıda da üstün olan taraf bizdik. Birinci yarıda onlardan çok çok daha fazla üstündük. İkinci yarıda, birinci yarıdaki kadar olmasa da tekrar onlardan daha düzgün olan taraf bizdik. Şutları bile yok, durumları yok. İstatistiklere bakmak bile kâfi. Biz 15 şut atmışız, Sevilla 3. Yüzde 65 topa sahip olmuşuz. Kimin daha yeterli olduğu belirli. Bugün konumlara giren bizdik. Sampaoli’yi de anlıyorum. 4 yarı boyunca Sevilla berbattı diyemez, zira Sevilla’nın hocası kendisi. Bana nazaran, 4 devrenin 3’ünde biz güzeldik fakat çeşidi atlayan Sevilla oldu.

“BUGÜNE KADAR ÇALIŞTIĞIM EN GÜZEL LİDER ALİ KOÇ”

Maçtan sonra Ali Koç Başkan’a gösterilen reaksiyonları anlamamıştım fakat şayet ‘istifa’ diye bir reaksiyon olduysa, bu haksız bir tepkidir! Fenerbahçe‘nin çok iyi bir başkanı var. 35 yıldır teknik yöneticilik yapıyorum, çok fazla liderle çalıştım. Ali Koç çok âlâ bir lider. Bence Fenerbahçeliler’in allaha şükretmesi lazım, bu türlü bir liderleri olduğu için. Ali Koç, Fenerbahçe için her vakit, her şeyi yapıyor. Son yıllarda bu ekip kupa kazanamadı evet lakin baş sorumlu lider değildi. Baş sorumlu, teknik yönetici ve oyunculardır. Ali Koç, Fenerbahçe için her şeyini veriyor. Ben 8 aydır buradayım. Şunu söyleyebilirim; bugüne kadar çalıştığım en güzel lider Ali Koç.

“ZİRVEYİ TEKRAR ALABİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Şansın biraz yanında olması lazım doğal. Fenerbahçe, birkaç yıldır kupa kazanamıyor; taraftarları anlıyorum lakin taraftarların da durumu anlaması gerekiyor. Bu grup, bugüne kadar 3 kulvarda da yoluna devam ediyordu. Avrupa Ligi’ni kazanma ihtimalimiz yoktu, çok güçlü ekipler vardı lakin son 16’ya kalmayı hak ettik. Çeyrek finale kalmayı da hak etmiştik aslında. Bizim büyük gayemiz, şampiyon olmak. Tepeyi yine alabileceğimize inanıyoruz. Fakat, bu ligin sportif manada bir gerçekliği yok saha içerisinde. Ligi kim kazanırsa kazansın bunu söylüyorum. Maçlar alanda kazanılmalı.

“TÜRKİYE KUPASI’NI DA HEDEFLİYORUZ”

Bana nazaran birinci 4 kadro playoff oynaması gerekiyordu. Bu benim fikrim. Maçların masa başında değil, alanda kazanılması gerekiyor. Ülkenin yaşadığı trajedi, futbolun önünde. Biz tekrardan tepe için elimizden geleni yapacağız. Türkiye Kupası’nı da hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir