Erdoğan rahatsızlığı sonrası Akkuyu törenine canlı bağlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günkü rahatsızlığının akabinde ‘Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Birinci Nükleer Yakıt Getirme Töreni’ne canlı irtibat gerçekleştirdi.

Erdoğan’dan evvel konuşan Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk taze nükleer yakıtın gelmesiyle Akkuyu NGS’nin nükleer tesis statüsüne kavuştuğunu açıkladı.

‘TÜRKİYE ARTIK NÜKLEER GÜCE SAHİP BİR ÜLKE OLACAK’

Dönmez’in ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törene canlı ilişki ile katıldı.

Putin, burada yaptığı konuşmada, “Akkuyu Türk-Rus tarihinin en büyük projelerinden birisi. Sonuç olarak birtakım kritik değer taşıyan muahede sağlandı. En kıymetlisi iktisat ve ticaret alanındaki bağlarımızı geliştirmeye karar verdik. Ayrıyeten karşılıklı yatırımlarımızı artıracağız ve iki ülkenin pazarına da dahil olmaya teşvik edeceğiz. Bilhassa doğalgaz konusunda teşviklerimizi esirgemeyeceğiz. Gazımızın üçüncü ülkelere sevk edilmesine karar verdik. Türkiye’de de gaz merkezi kurulacak biliyorsunuz. Bu merkez üzerinden bu satış da kurulacak. Milletlerarası besin güvenliği konusundaki uyumumuzu artırmaya karar verdik. Her iki taraf ilerde turistik alışverişlerini artırmasından yana olduğu konusunda hemfikir” sözlerini kullandı.

Geçen sene Türkiye’ye 5 milyonun üzerinde Rus turist geldiğini söyleyen Putin, “Bunun için ikili uçak seferlerinin artırılmasına karar verdik. Ülkenizde büyük bir sarsıntı de yaşandı. Türkiye hükümetinin ne kadar güç vazifelerin düştüğünü de gördük. Burada Türk partnerimize gerekli takviyesi sağlamaya hazırız. Rus altyapı bölümünden gerekli dayanağı sağlamaya hazırız. Rusya zelzelede destek gönderen ve sahra hastanesi gönderen birinci ülkelerden biri oldu. Sahra hastanesinde 13 binden fazla Türk vatandaşı tedavi gördü. Bunları gönülden yapıyoruz. Burada asıl bulunma sebebimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Birinci Nükleer yakıtı getirmek. Biraz sonra Akkuyu’da sertifikanın da verilmesi ile Türkiye artık nükleer güce sahip bir ülke olacak” dedi.

ERDOĞAN: AKKUYU, RUSYA İLE EN BÜYÜK ORTAK YATIRIMIMIZDIR

Putin’in Erdoğan merasime canlı temas ile katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada şu sözleri kullandı:

“Bu merasimle milletimize olan bir kelamımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Nükleer yakıtların santral alanına getirilmesine şahitlik ediyoruz. Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle birlikte artık Akkuyu bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır. Pek çok kıymetli proje üzere Akkuyu da ulusal bütçemize yük getirmeyen finansman modeliyle hayata geçirildi. Akkuyu, Rusya ile en büyük ortak yatırımımızdır. Santralin tüm üniteleri peyderpey 2028’e kadar hizmete girecek. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’u bu santral tarafından sağlanacaktır.”

Akkuyu’nun tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üreteceğini belirten Erdoğan, “Doğal gaz ithalatımızın düşmesine yıllık 1,5 milyar dolar katkısı olacak bu proje, ulusal gelirimizin artışına da olumlu istikamette tesir yapacaktır. Santralimizin 6 Şubat sarsıntılarından etkilenmemesi, mühendislerimizin ve çalışanlarımızın işlerini ne kadar titizlikle icra ettiklerini gösteriyor. Projedeki deneyimimiz ışığında, farklı bölgelerde inşa etmeyi planladığımız 2. ve 3. nükleer santrallerimiz için en kısa müddette harekete geçeceğiz” diye konuştu.

Akkuyu NGS alanında birinci taze nükleer yakıt tesliminden sonra yapılacak ön testlerin ve hazırlıkların akabinde birinci ünitenin devreye alınması planlanıyor. Öbür 3 ünitenin de birer yıl ortayla faaliyete geçmesi hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir