ABD’nin 6 ay önce kurduğu birim, yüzlerce UFO ihbarı aldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) idaresinin 6 ay evvel açtığı yeni UFO müşahede ünitesi, şimdiden yüzlerce ihbar aldı. Tüm Alanlarda Anomali Tahlil Ofisi (AARO) diye isimlendirilen üniteden yapılan açıklamada kelam konusu ihbarların hepsinin ABD Ordusu’ndan geldiği söz edildi. Raporun kısa mühlet içinde yayımlanması bekleniyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran ünitenin yöneticisi Sean Kirkpatrick, eski yahut yeni ihbarların hiçbirinde en azından şimdilik uzaylılara dair ipucu görmediklerini aktardı.

Son yıllarda hem ABD Ordusu hem de NASA, halktan yahut askerlerden gelen UFO ihbarlarını çok ciddiye alıyor. Son iki yılda bu ihbarların incelenmesi için bir dizi yeni birim kurulurken, Savunma Bakanlığı Pentagon da 2021’de idareye bir UFO raporu sunmuştu.

25 Haziran 2021’de sunulan rapora dair en çok merak edilen de UFO’ların uzaylılarla ilişkilendirilip ilişkilendirilmediğiydi. Raporda bu cisimlerin Dünya dışı ömürle kontağına dair hiçbir delil bulunamadığı vurgulanmıştı. Fakat 9 sayfalık bu doküman, ABD’li yetkililerin bugüne dek varlığını inkar ettikleri UFO’ları “ulusal güvenlik meselesi” olarak kıymetlendiğini göstermişti.

Hükümetin bu gizemli cisimlere ilgisi 2020’de Tanımlanamayan Hava Olguları Vazife Gücü isimli bir diğer ünitenin kurulmasıyla ayyuka çıkmıştı. Öte yandan bu çalışmalar, “Tanımlanamayan Uçan Cisimler” manasına gelen UFO’ların kapsamını genişletmişti. Çünkü bu tarihten sonra kelam konusu objeler, Tanımlanamayan Hava Olguları (Unidentified Aerial Phenomena – UAP) diye anılmaya başlandı.

Pentagon’a nazaran UAP, resmen şu biçimde tanımlanıyor: “Uzayda, havada, karada, denizde yahut denizin altında tespit edilen lakin tanımlanamayan ve ABD askeri tesisleri ya da operasyonları için tehdit oluşturabilecek rastgele bir şey.”

Temmuz 2022’de kurulan AARO ise ABD ordusunun çeşitli şubeleri tarafından sunulan UAP müşahedelerini birleştirmeyi ve araştırmayı amaçlıyor. Kirkpatrick, ünitenin bu yılki tüm soruşturmaların detaylı tahlilini içeren bir rapor üzerinde çalıştığını belirtiyor. Raporun kısa mühlet içinde yayımlanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir