Müzisyen Mustafa Taşpınarlı hayatını kaybetti

Müzisyen Mustafa Taşpınarlı 79 yaşında hayatını yitirdi. Keman virtüözünün mevt haberini ünlü müzikçi Sibel Can verdi. Toplumsal medya hesabından ileti yayınlayan müzikçi, “Türkiye’nin pahalı keman virtüözü TRT İzmir Radyosu’nun çok pahalı keman sanatkarı ve benim çok değerli hocam Mustafa Taşpınarlı’yı kaybetmenin derin hüznünü yaşıyorum. Melek kalpli hocam, seni çok özleyeceğiz. Yerin cennet olsun” tabirlerini kullandı.

MUSTAFA TAŞPINARLI KİMDİR?

1944’te İzmir Basmane’de doğan sanatçı müzik mesleğine daha 8 yaşındayken başladı. Taşpınarlı, İzmir’de gazinolarda kemancılık yaptı.

Müzeyyen Senar, Muazzez Abacı, Zeki Müren, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses üzere birçok ünlü isimle çalıştı. Sibel Can’a hocalık yaptı. İstanbul’da gazinoların kapanması üzerine İzmir Radyosu’na geçti ve takımlı başkemancı oldu. Buradan da ayrılan Taşpınarlı Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korusu’nda devlet sanatkarı unvanıyla müzik mesleğini sürdürmeye devam etti. Klasik Türk müziği korosundan emekli olduktan sonra müziğe bir müddetliğine orta verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir